Döner Şase Sistemleri


Döner Şase Üniteleri

Tozaltı yöntemi ile yapılan tank kaynaklarında , şase kablosu için 95 veya 120 mm2 ‘lik oldukça kalın kabloların kullanılması ve bu kabloların tank döndükçe hareketi sonucu kablolar burkularak kopmaktadır. Tozaltı yönteminde  yüksek amperlerde yapılacak çalışmalar, bu aşınan veya kopan kablolardan dolayı kablolar aşırı ısınarak kavrulmakta veya kaynak sistemi aşırı ısıdan dolayı tahrip olarak iş kayıplarına sebep olmaktadır.

Çözüm

Döner şase sistemleri ,silindirik malzemelerin kaynaklı imalatında genel bir sorun olan kaynak şase kablolarının burkularak kopmasını önlemek için kullanılan ekipmanlardır. Genel olarak iş parçasına bağlanan ana bir gövde üzerinde dönerek hareket eden ve kaynak şase kablolarının üzerine bağlandığı parçalardan oluşurlar. Hareket sırasında kaynak akımının sistem içerisinde ark oluşturmasını önlemek için özel iletken yağ ile takviye edilmeleri gerekmektedir.

Ayrıca Fabrika içerisinde prefabrike boru imalatında kolay bağlantısı ve yüksek iletkenlik kabilyeti sayesinde özellikle TIG, Elektrod ve tozaltı kaynak yöntemlerinde
yüksek kaynak kalitesi elde etmek ve şaselerin kıvrılarak kopmasını engellemek artık mümkün!